קמינו דה סנטיאגו – הדרך הצרפתית – Camino de Santiago

"באלף הראשון לספירת הנוצרים היו שלוש דרכים שנחשבו קדושות, ולמי שעשו לפחות אחת מהן הובטחו ברכות ומחילות (…) הדרך השלישית – דרך שהוליכה עד לשרידיו של השליח סן טיאגו, שנקבר במקום כלשהו בחצי האי האיברי שבו ראה רועה צאן באחד הלילות כוכב זוהר חולף מעל שדה (…) המקום נודע בשמו קומפוסטלה – כלומר, שדה הכוכב. ולאחר מכן קמה עיר שלימים משכה אליה נוסעים מרחבי העולם הנוצרי כולו. הנוסעים הללו, שעשו את הדרך הקדושה השלישית, כונו "עולי רגל", וסמלם היה הצדפה."  יומנו של מכשף, פאולו קואלו. 

 

דרך סנטיאגו היא שם כולל לכל הדרכים המובילות אל העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה, אל הקתדרלה בה קבור סנטיאגו הקדוש – יעקב בן זבדי, אחד משליחיו של ישו. (למידע נוסף- ויקיפדיה).

" ב- "מעשי השליחים" מדווח כי אגריפס הראשון ציווה להוציא את יעקב להורג במכת חרב, וכך הפך אותו למרטיר הראשון מבין שנים עשר השליחים. ראשו הופרד מגופו ונקבר בקתדרלת יעקב הקדוש ברובע הארמני בעיר העתיקה של ירושלים. מסופר עוד כי עצמותיו נדדו על גבי צדפה, עד שהגיעו לחופי חצי האי האיברי. על האתר שבו, על פי האגדה, מצוי קברו, נבנתה העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה בספרד. (סנטיאגו הוא שמו הספרדי של יעקב בן זבדי, ובשם זה נקראו מקומות רבים בארצות הדוברות ספרדית). דרך סנטיאגו באותו אזור נקראת גם היא על שמו ומשמשת צליינים לעלייה לרגל לכנסיית קברו. הוא נחשב לקדוש המגן של ספרד ". ויקיפדיה.

הצדפה המזוהה עם סנטיאגו הקדוש הפכה להיות סימן זיהוי לאותם אנשים ההולכים את הדרך. יש שעונדים אותה סביב צווארם ויש את אלו  התולים אותה על תיקם. הצורה השנייה היא השכיחה יותר. הצדפה אף מלווה את המטיילים בצורה נוספת לאורך מסעם, היא מופיעה כסימן דרך המוביל אל העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה, וניתן לראות אותה מוטבעת על שבילים, מבנים, ועוד'. אם כי יש לציין שהיא אינה סימן הדרך היחידי במסלול ולאורך השבילים מופיעים חיצים צהובים אשר עוזרים גם הם לשמור על כיוונם של המטיילים.

ישנן מספר דרכים להגיע אל סנטיאגו דה קומפסטלה, העיר הנפלאה שנמצאת בצפון מערב ספרד במחוז גליסיה. תוכלו לבחור בדרך הפורטוגזית (Camino portugues) שמתחילה בפורטוגל, בקמינו הצפוני (Camino del norte) אשר עובר לאורכו של האוקיינוס האטלנטי, ובעוד דרכים אחרות. אני בחרתי לצאת אל הדרך הצרפתית ועליה גם אכתוב.

הדרך הצרפתית היא המתויירת ביותר, ועל כן גם הכי מסודרת ונגישה למטייל מבחינת סימני דרך, ברזי מים הפזורים לאורכו של המסלול, מקומות לינה, חנויות, מזכרות?! וכל מה שצריך מטייל. הדרך מתחילה בעיירה סן ז'אן פייה דה פורט (Saint Jean Pied de Port) הנמצאת בדרום מערב צרפת למרגלות הרי הפירנאים.

אורכו של המסלול מסן ז'אן פייה דה פורט ועד לסנטיאגו דה קומפוסטלה הוא כ – 800 קילומטרים. הדרך עוברת בין כפרים קטנים, עיירות וערים גדולות. רוב הזמן תמצאו את עצמכם הולכים על קרקע נוחה לטיול. בעת הצעידה, ועם הימים שחולפים, הנוף משתנה וזה דבר מדהים לעבור אותו עם הרגליים. שדות חמניות, שבשבות ענקיות, כרמים, נהרות, נחלים, יערות ומראות נוספים יתגלו בפניכם.

במסלול ישנה תנועה ערה של אנשים, בעיקר בימי הקיץ. הולכי רגל מרחבי העולם צועדים יחד עם ההולכים הספרדיים. טווח הגילאים במסלול נע מילדים שצועדים יחד עם הוריהם ועד אנשים מבוגרים מאוד. הדרך מגוונת מהרבה סיבות ויש לה הרבה מה להציע, היא מזמינה אליה מטיילים מרקעים שונים ומשכבות גיל שונות. מדי פעם גם תמצאו את עצמכם צועדים לבד, אך המפגש הבין תרבותי הזה יחשוף אתכם לעולמות חדשים, ותפיסות חיים שונות. זאת דרך מצוינת להיפתח אל העולם. לבקר בספרד ובו בזמן במדינות נוספות. באחד מהערבים, ישבנו אני ועוד מספר מטיילים על שפת בריכה במקום בו ישנו. הייתי אני מישראל, בחור מברזיל, כמה איטלקיים, וייצוג של גרמניה, צרפת, ניו יורק ועוד שאני לא זוכרת. קונגלומרט של פרצופים אשר חדוות ההליכה שותפה להם.

לא כולם מגיעים בשביל לצעוד את הדרך מתחילתה ועד סופה. יש שצועדים את המסלול לפרקים, הם מגיעים אל הדרך בכל פעם שיש להם הזדמנות וממשיכים מהיכן שהפסיקו. בנוסף, ישנם כאלו שבוחרים לא ללכת מקטעים מסוימים בדרך, הם מתקדמים באמצעות אוטובוס או אמצעי תחבורה אחר וממשיכים לצעוד מהמקום אליו הגיעו. מטיילים אחרים בוחרים לצעוד רק מקטעים מסוימים. למשל, יש הצועדים את 100 הקילומטרים האחרונים של הדרך. הסיבה לכך היא שבעת ההגעה אל העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה מקבלים את הקומפוסטלה- האישור על הצעידה. זהו מסמך אותו מקבל מי שצעד לפחות את 100 הקילומטרים האחרונים שלפני סנטיאגו. במקטע זה של הדרך ניתן לחוש בריבוי האנשים שמצטרפים להליכה. חוץ מצעידה של הדרך, ישנם גם כאלו הבוחרים לדווש את דרכם אל סנטיאגו. המדוושים צריכים לעבור לפחות את 200 הקילומטרים שלפני סנטיאגו בשביל לקבל את הקומפוסטלה.

20150330_125636
קומפוסטלה

דרכון הצליינים – זהו מסמך אותו תחתימו לאורך הדרך. תוכלו לעשות זאת בהוסטלים, במסעדות ובמקומות אחרים המציעים חותמת. דרכון הצליינים יעיד על הליכתכם בדרך סנטיאגו. זהו המסמך שתציגו במשרד הרישום בעיר סנטיאגו דה קומפוסטלה עבור קבלת הקומפוסטלה. החותמות יעידו על כך שצעדתם את 100 הקילומטרים האחרונים. החתימות השונות והמשונות שתאספו לאורך הדרך תהוונה תזכורת נפלאה למקומות בהם ביקרתם ותהיינה מזכרת אישית מטיול מיוחד.

2
דרכון צליינים

דרכון הצליינים גם יקנה לכם הנחות שונות לאורך המסלול, כמו למשל במוזיאונים, בכניסה לקתדרלות ועוד'. הוא אף יאפשר לכם לשהות בהוסטלים שמיועדים להולכי הקמינו, הנקראים 'אלברגה' (לחצו לקבלת רשימה של הוסטלים הנמצאים לאורכו של המסלול).

את דרכון הצליינים תוכלו לרכוש בעד סכום סמלי במקום בו תתחילו לצעוד. תצטרכו לברר היכן הוא נמכר. תוכלו לבדוק כאן – זוהי רשימה של הוסטלים הממוקמים לאורכה של הדרך הצרפתית והשירותים המוצעים בהם. חפשו את דרכון הצליינים המסומן כ – Cred. את דרכון הצליינים שלי רכשתי בעיירה הצרפתית סן ז'אן פייה דה פורט. בעת הגעתכם לעיירה הגיעו אל משרד הרישום לצליינים, שם תוכלו לרכוש את הדרכון (עלות סמלית). בנוסף, הם יספקו לכם מידע על הדרך, יתנו לכם מפה המחלקת את המסלול לימים ועוד'.

שימו לב כי אם ברצונכם ללון באלברגה המסובסדת הנמצאת בסאן ז'אן עליכם להזדרז להגיע אליה. המיטות נחטפות כמו קרואסונים חמים וריחניים.

ישנם הוסטלים עבור מטיילי הדרך אשר מנוהלים על ידי הרשויות המקומיות, לינה בהם תעלה לכם פחות מעשרה יורו. בממוצע בין 5-8 יורו. תוכלו לזהותם על פי שמם, הם יכונו  Albergue Municipal בתחילתו של המסלול ובהמשכו במחוז גליסיה נהוג לקרוא להוסטלים הללו בשם Xunta. הלינה בהם היא לרוב באולמות גדולים או בחדרים המכילים מספר רב של מיטות. המקלחות והשירותים משותפים וברובם קיים מטבח מאובזר המשמש את המטיילים המבקשים לבשל. אותם הוסטלים יכילו מספר רב של מטיילים, במיוחד בחודשי הקיץ העמוסים, בהם לא תמיד נשאר מקום מאחר והם מבוקשים על ידי המטיילים. נוהל שכיח במקומות הללו הוא קיומה של שעת כיבוי אורות – שעה בה נכבים האורות וההוסטל נועל את דלתותיו. הדבר מאפשר שינה סדירה עבור אלו המבקשים בכך.

ישנם מקומות לינה נוספים לרווחת המטיילים והם מתנהלים על בסיס תרומה, Donativo. נהוג להשאיר בהם מינימום של חמישה יורו או יותר אם תרצו. כמו כן, לאורכה של הדרך פזורות אכסניות ברמות שונות ואף מלונות יוקרה בערים הגדולות.

השמועות על הדרך היא שיש בה משהו מיסטי, מקום להיכרות עם עצמך. באחד ממדריכי הדרך אף הציעו לבחור את הדבר שבשבילו תרצה לצעוד. איזה רעיון, נושא, משהו שמפריע לך, משהו שתרצה לשנות בעצמך, משהו שתרצה להשלים איתו.

טיול הוא דרך מצוינת להכיר את עצמנו. דרך סנטיאגו מכילה בתוכה כל כך הרבה, כל כך הרבה אנשים, סיפורים, כאב – פיזי ומנטלי, וכל כך הרבה שמחה. האפשרות לגדול בתוכה תוך כדי הליכה אפשרית בהחלט. צריך לבחור. לבחור להכיר את עצמנו, לבחור ולזרוק את עצמנו במובן הטוב של המילה. לזרוק את עצמנו אל עבר דברים שאנו מרגישים ומזהים שקשה לנו איתם. אנחנו יכולים לסמן את הנקודות שאותן היינו רוצים לשחרר מעצמנו ואיתן היינו שמחים להתמודד ולצאת ולטייל בשביל להנות וגם בשביל להתאזן.

ההרגשה בקמינו היא שיש שכבות של הולכים. וכשאני אומרת שכבות, אני מתכוונת שביום מסוים יוצאת אל הדרך כמות מסוימת של אנשים. רובם יעצרו בסופו של יום באותו המקום וסביר להניח שגם ישנו באותו המקום. גם אם לא, הם יראו אחד את השני לאורך הדרך. לכל אחד שיוצא אל הדרך יש תאריך, התאריך שבו התחיל את המסע. באחד מהימים הראשונים לצעידתי החלטתי לקחת יום חופש ולתת מנוחה לרגליים שלי. השכבה שלי המשיכה ללכת ואני נשארתי. בערב של אותו יום הרגשתי כאילו האנשים איתם התחלתי ללכת עלו כיתה ואני נשארתי מאחור. ידעתי שאת הבחור הספרדי שהכרתי, הבחורה האיטלקייה שלפנים שלה כבר התרגלתי לומר שלום ועוד כמה אנשים חייכנים ומקסימים שפגשתי, לא אראה עוד, יש להם תאריך הגעה ומכסת קילומטרים להספיק. זה הרגיש מוזר. בהמשך הדרך הבנתי כי ישנן גם הפתעות, ואנשים שחשבתי שלא אראה עוד במסלול יצא לי לפגוש בזמנים שונים ומשונים.

המירוץ למיליון נוסח סנטיאגו. כבר בימים הראשונים של הטיול מתחילים להבין את ההלך ואת רוח ההולכים. האווירה הכללית היא שנמצאים במירוץ. מירוץ להספיק ולהגיע אל היעד הנכסף שהוא 'סנטיאגו דה קומפוסטלה'. אנשים רבים הולכים את הדרך ממניעים דתיים, מרצון להגיע אל הקתדרלה- מוקד העלייה לרגל. הם יוצאים אל היעד ומקציבים לעצמם זמן להגיע אליו. נראה כי חלק מהמירוץ הזה, והצורך של להספיק ולהגיע אל סנטיאגו, נובע מזה שאותם אנשים עוצרים לרגע את מירוץ החיים שלהם, לוקחים חופשה, ומבקשים בזמן הזה להגיע אל היעד. יש להם דד ליין. המירוץ שלהם הפך לאופי הבלתי מוכרז של המסלול. סביר להניח שלרובנו יש דד ליין, אך האם כולנו צריכים לרוץ?

כבר בהכנה למסלול ובקריאה עליו נגלו בפניי מסלולים שונים המציעים להולכים את הדרך הצרפתית להגיע אל סנטיאגו דה קומפוסטלה. מדריכים שונים מציעים אופציות שונות לחלוקת המסלול על פי ימים. יש את המסלול שמציע להגיע אל סנטיאגו בשלושים ימים, יש אחר שהחלוקה בו היא לשלושים וארבעה ימים, ולאלו שממש ממהרים יש מסלול שמציע להגיע אל סנטיאגו בעשרים ושמונה ימים. סתם בשביל לסבר את האוזניים, ישנו יום במסלול הזה בו הולכים ארבעים קילומטרים. רוב הימים האחרים לא קלים יותר. לאורך הדרך גם שומעים על אנשים שארבעים קילומטרים הם המכסה היומית שלהם, והשמועות מדברות גם על אלו שבאים למסלול עם כוונה לשבור שיאים, ולסיים את הדרך הכי מהר שניתן.

אני חושבת שצריך להקציב למסלול הזה יותר משלושים יום ואף יותר משלושים וארבעה ימים. אנשים רבים לא רואים את הדרך בה הם הולכים. הם נשבים במירוץ. לדרך הנקראת דרך סנטיאגו יש כל כך הרבה מה להציע. יש בה נחלים מקסימים לשבת לצידם, יש בה אנשים מעניינים ששווה לשמוע את סיפורם ויש בה שפע של אמנות. הרבה כנסיות פזורות לאורכה וכל אחת מהן היא יצירה בפני עצמה. ההמלצה שלי היא לצאת בלי תאריך חזרה או לפחות עם מסגרת זמן רחבה. תאפשרו לעצמכם להיסחף אחרי הדרך, תנו לדרך לסחוף אתכם. תהיו פתוחים לקבל ממנה, לשמוע אותה. כשעסוקים בלהגיע, ולהספיק, לא תמיד רואים את יופייה האמיתי.

אם היום הייתי יוצאת למסע הזה שוב, אני מאמינה שהייתי מתחילה אותו אחרת. עם מודעות שלכל אחד הדרך שלו, שאני לא מוגבלת בזמן, ושהיעד שלי הוא לא סנטיאגו דה קומפוסטלה או פיניסטרה (Finisterre – סוף העולם. עיירה אליה אנשים רבים ממשיכים לאחר שהגיעו אל סנטיאגו). היעד שלי הוא להנות, ואם נהניתי ולא הגעתי עד סנטיאגו זה בסדר. אם ארצה להגיע אל סנטיאגו ואקדיש לעצמי מספיק זמן לטיול אז אני אגיע אל סנטיאגו ואראה אותה אבל בזמן שלי.

אז לפני שאתם קובעים לעצמכם תאריך חזרה, תחשבו שוב 🙂

מודעות פרסומת

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s