מקומות ששווה לעצור בהם, אפילו לרגע קט

 

זובירי – zubiri

אחרי מספר שעות הליכה מרונססבייס (Roncesvalles) תגלו שלט אשר מסמל על הגעתכם לזובירי. העיירה נמצאת על גדות נהר והכניסה שלכם אליה משביל הדרך תהייה על גבי גשר אבנים. תוכלו לבלות את אחר הצהריים בהתחרדנות ושכשוך במים.

מקום נחמד לישון בו: El palo de avellano

פמפלונה – Pamplona

עיר הבירה של מחוז נווארה, פמפלונה, היא עיר נהדרת. שהיתי בה שני לילות מאחר והרגשתי כי הישארות במקום הזה ללילה נוסף תעשה עמי טוב. הייתי צריכה מנוחה לרגליים והחלטתי שזה יהיה מקום טוב לשהות בו. כל מה שתצטרכו תוכלו למצוא כאן. תוכלו להצטייד בדברים שגיליתם שאתם צריכים, לאכול גלידה טעימה, לטייל ברחבי העיר, לשבת לשתות משהו, ואפילו אם הגעתם בזמן, לצפות באירוע המדמה את ריצת השוורים ברחובות. מספר גברים האוחזים בראשי שוורים הנוסעים על גבי אופן, מוזנקים אל עבר קבוצה של ילדים, הבורחת עם הישמע קול השוורים הזועמים אך הנחמדים הנוהרים לכיוונם.

הרשו לעצמכם ללכת לאיבוד בין רחובות פמפלונה.

בעיר ישנה חנות מיוחדת למטיילי הדרך. תוכלו למצוא בה את כל מה שצריך מטייל בקמינו, פלוס עצות חיוניות באם תרצו. שמה של החנות הוא Caminoteca. מומלץ.

IMG_4328
Caminoteca

אם אתם תוהים איך להגיע אל Caminoteca לחצו כאן.

אסטלה – Estella

חוץ מזה שיש פה מקומות לשבת ולשתות בהם בירה, שעובר פה נהר, ושמוכרים פה עגבניות עצומות, יש פה גם סמל מסתורי. את הסמל הזה לא ראיתי לפני כן בקמינו. בדרך כלל לאורך הדרך מופיעים סימנים של צדפים. הסמל הזה היה ייחודי ומשך את עיני. עצרתי ובהיתי בו. לשמחתי, איש מבוגר שעבר במקום אמר לי כי יש לזה קשר ליהודים שגרו באזור.

במבט ראשון הופיעו מולי האותיות א, ט, ו-ר (בשחור) שביחד יוצרות את המילה 'אטר'. ייתכן כי זהו שם משפחה, עדיין לא הצלחתי להבין את המשמעות של אותו סמל. כשחזרתי לארץ נתתי לאנשים נוספים להביט בו, אחד מהם היה אבי שראה את המילה 'ספרד' מוטבעת באותיות זהב. הכל הפך הגיוני יותר ופחות הגיוני. מה גם כשמסתכלים על הצורה השלמה של התבליט הוא נראה כמו מפת ספרד ופורטוגל. מעניין מאוד וחידתי ביותר. האם זה קשור ליהודים שגרו בספרד וגורשו משם? או יכול להיות שזה מתקופה מוקדמת או מאוחרת יותר? האם זה קשור ליהודים ששימרו את סממניהם היהודים בצורה שלא תבלוט לעין? ייתכן וזהו שם משפחה יהודי שהוטבע בצורה בה הוא הוסתר על ידי המילה ספרד וסממני התרבות המקומית באופן שלא יגרום להתרעמות?

אם למישהו יש תשובות או רעיונות אני אשמח לשמוע.

בשביל להגיע אליו, עקבו אחר סימני הצדפות המופיעות על הקרקע, ובשלב כלשהו תתקלו בו.

 

 • אחד מהגולשים האיר את תשומת ליבי לכך שהסמל הזה נפוץ באזורים נוספים בספרד. בקישור הבא ששלח לי ניתן לקרוא על היסטוריית הקהילה היהודית של אסטלה: http://www.redjuderias.org/google/google_maps_print/estella-en.html.
 • מה שכן הסמל עדיין נותר מסתורי בעיניי. מעניין אותי מי יצר אותו לראשונה, מדוע ואיך קרה שהוא התפשט וכיום ניתן לראות אותו מוטבע בשלל מקומות.

Pilgrims' Oasis

Pilgrims' Oasis היא חנות תה מרגיעה בעיירה Viana. מבחר התיונים המוצעים בה הוא רחב וכל חובב תה יזכה כאן לזמן איכות מפנק. החלל מעוצב בצורה המשרה אווירה נינוחה, יש בו ספות וספרים שאפשר לקחת ולקרוא בזמן שלוגמים תה או קפה. החנות מנוהלת על ידי זוג נחמד שהחליט לעבור לגור בעיירה ולפתוח בה את המקום המקסים הזה. שווה להיכנס פנימה להפסקה של רוגע. מה גם שעם כוס התה שתגיע אל שולחנכם יתלווה טקס קטן. בנוסף לספל הזכוכית, תקבלו גם שעון חול אשר יורה על הזמן שהתיון צריך לשהות בתוך המים הרותחים. כאשר גרגר החול האחרון מגיע אל יעדו, מסיבת התה מתחילה.

IMG_4506

 

בורגוס – Burgos

בורגוס היא עיר גדולה המונה כ- 180,000 אלף תושבים. לאורך הדרך, אחרי מספר ימי הליכה במרחבים הפתוחים, הרגשתי רצון עז לספוג נוף עירוני. העיר וכל מה שמגיע איתה: צפיפות, בניינים גדולים, חנויות, מוזיאונים, בתי קפה, אוכל טוב, תרבות וסאון. בורגוס ענתה לבקשתי. אחרי שחלפתי על פני אזור התעשייה הפחות מזמין, הגעתי אל לב העיר. כמו בכל עיר גדולה תוכלו למצוא בה הכל. מהקתדרלה (קראו עוד תחת כנסיות למטה) העצומה והמרהיבה ביופייה ועד לפיצה דומינוס. צאו בערב אל אחד מהברים, שתו סנגריה ואכלו פינצ'וס. הסתובבו ברחובות העיר ועלו אל המבצר של בורגוס לנקודת תצפית.

בורגוס היא בהחלט מקום של יותר מיום אחד.

סאן בול – San Bol

אואזיס קטן באמצע שום מקום. אחרי הליכה בה לא ראיתי יותר מדי הגעתי אל סאן בול. סאן בול הוא בית הארחה קטן עם 12 מיטות. המקום נמצא באזור ירוק, בין עצים, ואפילו יש שם מקום בו ניתן לטבול את כפות הרגליים, מעין בריכת מים קטנה. אני ממליצה לכם להישאר במקום בהסתמך על שתי חברות לדרך שהמליצו לי על כך. את אחת מהן פגשתי בימים הראשונים של הטיול, היא המליצה לי על מקומות נחמדים בדרך (זאת לא הייתה הפעם הראשונה שהיא צעדה את המסלול) וסאן בול היה אחד מאותם מקומות. נשבתי בקסמיו אפילו שעדיין לא פגשתי בו.

למרות תכנוניי להגיע אל סאן בול, ביום בו הגעתי אליו, הבנתי לאחר זמן מה כי עליי להמשיך בדרך. אסביר מדוע. כשהגעתי לשם, לא היה איש חוץ מהמארחת, וממספר מטיילים שעצרו שם להתרעננות והמשיכו הלאה. העניין הוא כזה, המטיילים ישנים כאן ללא כל אחראי מטעם המקום הנמצא איתם בלילה. זה לפחות היה הסידור כשאני הגעתי לשם. אוגוסט 2014. לאחר ששמעתי את זה, החלטתי לשבת, לשתות שוקו חם, ולחכות קצת ולראות אם יגיעו מתעניינים נוספים. הזמן עבר ולא הגיעו מטיילים. יכול להיות שאם הייתי מחכה קצת יותר המקום היה מתמלא, אבל הרגשתי כי עליי להמשיך אל העיירה הבאה, שבסופו של יום התבררה כלא כזאת מזמינה, לטעמי.

חוץ מלינה, מוצעת כאן גם ארוחת ערב אותה תוכלו לרכוש. כל הסועדים יושבים מסביב לשולחן עגול גדול ואוכלים יחדיו את האוכל. אני חושבת ששווה להתאזר בסבלנות להגעה של אנשים או לשכנע מטיילים נוספים להצטרף אליכם ללילה בסאן בול. הלינה כאן שונה ממקומות אחרים הנמצאים לאורך הדרך, שתי המלצות חמות של מטיילות מעידות על כך, לא תלכו?!

בכל מקרה שווה לעצור פה למנוחת התרעננות.

לחצו על הקישור בשביל להגיע לבלוג המספק מידע ותמונות על סאן בול.

בואדייה – EN EL CAMINO – Boadilla

כאשר אתם נכנסים אל בואדייה,חפשו את אלברגה EN EL CAMINO, ההוסטל נמצא על יד כנסייה, ומומלץ מאוד ללון כאן. חוץ ממיטה לשים עליה את הראש בלילה, תוכלו לבלות כאן אחר צהריים נפלא. יש פה בריכה וסביבה מדשאה, עצים, וחפצי אמנות הפזורים במתחם ומשווים לו אווירה ייחודית. במקום ישנה מסעדה בה תוכלו להזמין שתייה, נשנושים וארוחות טעימות.

כנסו אל תוך הקישור בשביל לשטוף את העיניים. האתר בשפה הספרדית אבל יש בו הרבה תמונות ואף סרטון וידאו.

קריאון – San Zoilo festival – Carrion de Los Condes

הקרנבל של קריאון. החגיגות בעיר קריאון הן סיבה טובה לעצור בעיר. כאשר הגעתי לכאן זה היה ב- 24 לאוגוסט אך אני לא בטוחה אם תאריך החגיגות זהה בכל שנה. אלו הן חגיגות המתרחשות בכל שנה בחודש אוגוסט אבל את התאריך המדויק תצטרכו לברר. בשעות הערב מתחילים לראות בעיר התארגנות של קבוצות מחופשות, בנקודת זמן מסוימת הן מתחילות לצעוד ברחובות העיר בתהלוכה ססגונית ורעשנית.

כאשר תתחילו לצעוד את הדרך הצרפתית תוכלו לשאול על מועדם של הפסטיבלים המתקיימים לאורכה. אם תרצו לעשות זאת לפני יציאתכם, דעו כי ישנם אתרים שונים ברשת המפרסמים את התאריכים של אותם פסטיבלים. ההמלצה שלי היא שפשוט תתנו לדרך לסחוף אתכם. אם הגעתם ביום חג, קחו חלק. שאלו מה מתוכנן, איך, ואיפה המקומיים חוגגים. כך תוכלו לדעת איפה לב ההתרחשות. לפעמים, ההפתעות שבדרך בדמות אותם פסטיבלים הם כיף של ממש. בזמן הצעידה שלי יצא לי להשתתף במספר חגיגות כאלו, לא ידעתי שהן מתקיימות לפני שהגעתי למקום, כך שלא בטוח שאתם צריכים לתכנן ולסדר את לוח הזמנים שלכם על פיהן. פשוט תהיו פתוחים וקשובים למתרחש סביבכם וסביר להניח שתתקלו בחגיגה אחת או יותר.

 

אל גנסו – Tea and Coffee – El Ganso

"השעה 11:00, זאת לא שעה רגילה בה אני כותבת. בדרך כלל את הכתיבה אני משאירה לסוף היום. אחרי מקלחת וארוחה, בבית קפה מקומי או במיטה לפני שהאורות כבים. אני נמצאת בקפה Tea and Coffee בעיירה El Ganso. שלוות המקום, הכיסאות והשולחנות המעוצבים, הצמחייה, השמשיות, והעובדה שהישיבה במקום הופכת אתכם ללא נראים לרגע, גרמה לי להשבות בקסמיו של המקום".

לפי מה שזכור לי, החנות נמצאת לפני היציאה מהעיירה 'אל גנסו'. היא לא נראית מהשביל, אבל אתם נענים להזמנת השלט המכוון אתכם אליה, משהו בו צבוע בקסם לא ברור. מסוקרנים אתם יוצאים מהשביל ופונים ימינה. השעון מתקתק, האם תרשו זאת לעצמכם? האם תיפלו אל  תוך המחילה שתיקח אתכם אל המקום בו תקבלו זריקת אנרגיות רעננה?

החנות קטנה ומקסימה במקום לא צפוי. יש בה פירות, ירקות, דברי חלב, חתיכות אבטיחים ומלונים, וקצת מכל דבר. אתם יכולים לבחור את המרכיבים לארוחת הצהריים שלכם, לקבל צלחת וסכו"ם ולשבת לאכול. יש גם שתייה קלה, חמה ושלל דברים אחרים. אני לקחתי עגבנייה טעימה שגדלה בגינה של המקום, מלפפון, שמן זית שנמכר בבקבוקונים קטנים ובגט. נגיסות של עונג. האווירה הייתה כל כך טובה עד שנשארתי גם לקפה. למה לרוץ ?! מי רודף אחריי?! אחרי שרצתי כבר כמה ימים, ואחרי היום בו הלכתי 37 קילומטרים, שאלתי את עצמי למה אני עושה את זה?! הרצון שלי להגיע אל פיניסטרה (Finisterre עיירה הנמצאת אחרי העיר סנטיאגו דה קומפוסטלה, רבים בוחרים לסיים את הדרך שם) והאנשים הממהרים להם בדרך יצרו אצלי דריכות. סיגלתי לעצמי התנהגות שלא אהבתי. הלכתי בלי להתבונן התבוננות אמיתית, אם התבוננתי זה היה מהיר. הרגשתי שאני הולכת בלי להסתכל ימינה ושמאלה. עקבתי אחר סימני הדרך בצייתנות מטרידה. ברגע מסוים, אמרתי לעצמי שאני מעדיפה להגיע אל סנטיאגו בכיף מאשר להגיע אל פיניסטרה בריצה. היו זמנים שעמדתי בזה והיו כאלה שהייתי צריכה להזכיר לעצמי להירגע.

כאכאבלוס – Cacabelos

אל תתנו לשם להטעות אתכם. אם חשקה נפשכם במקום רגוע, ובבילוי בשעות אחר הצהריים הכולל מים ורביצה טובה, הישארו כאן. קרוב לנחל נמצא אלברגה נחמד וזול, Las Angustias, המקום מסודר בצורה מעגלית ובאמצעו כנסייה. השינה היא בחדרונים קטנים בהם שתי מיטות. השילוב של האלברגה והנחל יוצר הרגשה של שלווה. ובגלל השילוב הזה כאכאבלוס נכנסת אל המצעד הנוכחי. יכול להיות שיש עוד הרבה דברים נפלאים אחרים לראות בתוך העיירה, לכו וגלו גם אותם.

כנסיות, קתדרלות ובתי תפילה

דרך סנטיאגו משובצת בכנסיות רבות. הן טומנות בתוכן היסטוריה רבה ומעניינת. אל תחלפו על פניהן מבלי להיכנס לתוכן. חלק מהחוויה של הדרך היא להיכנס אל תוך אותן כנסיות, לדמיין את המטיילים הרבים שעברו במקום, ולהביט בכל העיטורים המרהיבים שבתוך המבנים. הכנסיות הללו נבנו על פני רצף של מאות שנים ועל כן הן שונות האחת מהשנייה. ישנן כנסיות ישנות ועתיקות יותר מאחרות, אך בכולן ניתן לפגוש בהיסטוריית העבר של המקום.

ברוב מהמקרים הכנסיות פעילות ומנהלות טקסי מיסה לקהל הרחב. אתם לא חייבים להיות נוצריים בשביל להתפעל מהפעילות של אותן כנסיות. לכו, תפסו לכם מושב על ספסל עץ, הביטו במתרחש סביבכם, הקשיבו, לחצו את ידיהם של תושבי המקום, והיו פתוחים לקבל. אתם לא חייבים להמיר את דתכם בשביל לעשות זאת. היו שחקנים משתפי פעולה, המכבדים את דתם של האחרים, והרוצים לקחת חלק משתתף, תצפיתני, במאורע שהוא חלק בלתי נפרד מחייהם של חלק מהאנשים הצועדים עמכם.

באחת מהכנסיות המקושטת פאר אליה הגעתי בשביל לחוות את טקס המיסה שהוקדש למריה, אירוע שמתרחש פעם בשנה, שמעתי פתאום את המתפללים שרים שיר בלחן מוכר. אחת מהנשים שהכרתי בדרך, וששהתה תקופה בישראל, ניגשה אליי בסוף הטקס, ושאלה אם שמעתי ששרו בלחן של השיר 'הבאנו שלום עליכם'. הייתי שמחה ומרוגשת לחוות את זה עם אדם נוסף.

אני באמת ממליצה לכם להיכנס לכנסיות. חוץ ממבנים שונים, גדולים, קטנים, ומארכיטקטורה מעניינת, יש גם הרבה יצירות אמנות שמעטרות את פנים החלל. ניתן לומר על הכנסיות שהן מוזיאונים מרשימים, הפתוחים לקהל הרחב, ואשר מציגים את היסטורית היישוב ועוד'. כשאתם מגיעים לעיירה, כפר או עיר, התעניינו, שאלו את התושבים האם ישנו אירוע מתוכנן או היכנסו אל מוקדי המידע לתייר שיתנו לכם רקע ומידע על האזור אליו הגעתם. לעתים, מבני כנסייה מומרים למוזיאונים של ממש. זה נהדר. אמנות עכשווית, שמוצגת בתוך חלל של כנסייה זאת אמנות לשמה.

IMG_20140812_200026

 

כמה כנסיות ששווה במיוחד לבקר בהן:

 • לוגרוניו – Santa Maria de la Redonda  – Logrono

בקצה הקתדרלה תוכלו לראות מאחורי זכוכית משוריינת ציור אשר מיוחס לאמן הרנסנס הידוע מיכלאנג'לו. הציור מתאר את צליבתו של ישו.

 

כנסייה ותערוכה- ניתן לצפות ביצירות אמנות הפזורות בחלל, ביניהן ציורים ופסלים.

 

 • בורגוס  – Catedral de Burgos –  Burgos  

כאשר נכנסים אל הקתדרלה הגדולה שבבורגוס המילה הראשונה שיוצאת מהפה היא: WOW. הבנה מדהים, מבפנים ומבחוץ ומסוגנן עד לפרטים הקטנים. תבליטי הקירות, הפסלים, הכל גדול ומרשים. היכנסו ותבינו על מה מדובר. כאשר נכנסתי אל הקתדרלה, עשיתי זאת יחסית בשעה מאוחרת, הכנסייה נסגרה בשעה 19:30, מה שלא נתן לי הרבה זמן בשביל לחוות אותה. אם אתם מתכננים לשהות בבורגוס לערב אחד, אני ממליצה לכם שהקתדרלה תהיה המקום הראשון ברשימת הביקורים שלכם. אני נשארתי יום נוסף בעיר וניגשתי לצפות בכל שלא יצא לי לראות בערב הקודם.

*אם תרצו, תוכלו להיכנס אל האתר הרשמי של הכנסייה או אל ויקיפדיה, בשביל לקבל מידע ולהתרשם מהקתדרלה.

 • לאון  –  Santa María de Leon Cathedral –  Leon

חלונות ויטראז' רבים ומרשימים. שווה ביקור.

בקרו באתר הרשמי של הקתדרלה או בויקיפדיה, שם קיים ערך בעברית.

 • סנטיאגו דה קומפוסטלה – Santiago de Compostela Cathedral.

הקתדרלה, ב- ה' הידיעה. המקום אליו הצליינים, המטיילים הנוצרים שואפים להגיע וגם שאר המטיילים שעבורם הקתדרלה מציינת את הנקודה הסופית של המסלול. ההתרגשות שבהגעה אל סנטיאגו דה קומפוסטלה נמצאת באוויר ככל שמתקרבים אל העיר. רוב המטיילים שנכנסים אל סנטיאגו ניגשים ישירות אל הקתדרלה. אצלי באופן אישי זה היה שונה. כשהגעתי אל סנטיאגו פניתי אל עבר ההוסטל, התמקמתי, ומשם עשיתי את דרכי אל ZARA. בהמשך הערב ניגשתי אל הכנסייה, חשבתי כי הגיע הזמן להיכנס אל המדוברת, אבל אז, מספר צעדים ספורים ממדרגות הכנסייה, שמעתי קול שקורא בשמי, זאת הייתה מישהי שהכרתי בטיול ודרכנו התפצלו. אחרי שהתחבקנו ושמחנו על כך שיצא לנו להיפגש שוב, היא שאלה אותי לגבי התכניות שלי לאותו ערב. מאחר והיה לרשותי את יום המחרת, המשכתי איתה לסרבסה (בירה בספרדית) בבר מקומי, וביום המחרת ביקרתי בכנסייה.

כל יום בשעה 12:00 בצהריים מתקיימת מיסה המוקדשת למטיילי הקמינו. הכנסייה מתמלאת מאוד מהר במטיילים המגיעים לקחת חלק בטקס. אם תרצו לתפוס מקום, התארגנו בהתאם והגיעו מוקדם. הכנסייה, ובכלל סנטיאגו דה קומפוסטלה, היא מקום מפגש בו מזהים פרצופים מוכרים ופוגשים בחברי דרך. אחלה סגירת דרך והמשך.

לאורך הדרך יש עוד כל כך הרבה מקומות ששווה לעצור בהם אפילו לרגע קט. אז קחו לכם רגע ותהנו 🙂

מודעות פרסומת

5 תגובות הוסיפו את שלכם

 1. hamivshlan הגיב:

  בפעם הבאה אל תוותרי על לינה בסאן בול. מקום מקסים , אוכל המצויין
  תודה על הטיפים, את חלקם לא הכרתי. יופי של בלוג.
  השנה יוצא שוב.

  אהבתי

  1. Eden Bunes הגיב:

   שמחה לשמוע שאהבת את הבלוג:) במידה ואגיע מתישהו לסאן בול הוא לגמרי מקום שארצה להישאר לישון בו…עדות של אדם נוסף מעידה על כך;) לא אלך?! אחרי שתחזור מהטיול אני אשמח שתשתף אותנו בטיפים וברשמים למקומות ששווה לעצור בהם…תהנה המון

   אהבתי

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  וכאן תמצאי תשובה לרישום ספרד על מדרכות אסטלה
  http://www.redjuderias.org/google/google_maps_print/estella-en.html

  אהבתי

  1. Eden Bunes הגיב:

   תודה:)

   אהבתי

 3. Rosalinda הגיב:

  It's always a pleasure to hear from someone with expirtese.

  Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s